تلخ‌ترین بیماری شیرین، ارمغان سبک زندگی نوین به نوجوانان

به گزارش خبرگزاری صلح ، نوع تغذیه و شیوه زندگی امروزی بیماری‌های مختلفی را با خود به ارمغان آورده است. بیماری‌هایی که شاید زمانی برای پدر‌بزرگ‌ها و مادر‌بزرگ‌های ما کمی ناشناخته به حساب می‌آمد ولی امروزه جز دارایی‌های بیشتر مردم محسوب می‌شود.

دیابت زمانی فقط برای سن خاصی بود و امروز کودکان و نوجوانان ما را در دایره مبتلایان خود قرار داده است. کودکان و نوجوانانی که روزگاری بعد از درس و مدرسه در کوچه‌های محل به دنبال بازی و شادی بودند، امروز روی مبل‌های راحت نشسته و گوشی در دست گرفتند و به اصطلاح بازی می‌کنند.

این تغییر نوع بازی البته که ثمراتی را با خود دارد، از جمله دیابت بیماری که همه جوانب کودکان و نوجوانان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از یک طرف کودک نیاز به تنوع غذایی و انرژی دارد و از طرف دیگر برخی از غذا‌ها برای آنها ممنوع محسوب می‌شود و بدتر از همه منطق بچه‌ها که این نوع غذا برایت بد است را نمی‌فهمند. این زندگی را چه کسانی ایجاد کردند؟

پدر و مادری که برای کودک خود تلاش می‌کنند آیا به این فکر می‌کنند که برای چه اینگونه تلاش می‌کنند؟ چه نوع آینده‌ای را برای کودکان خود به همراه دارند؟

زمانی که کودکان به این نوع بیماری مبتلا می‌شوند خانواده‌ها باید علاوه بر تزریق انسولین نکاتی را درزمینه تغذیه نیز رعایت کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص دیابت در نوجوانان اظهار داشت: تغذیه در نوجوانان دیابتی بسیار مهم است. در زندگی این نوع از نوجوانان ما تغذیه را به عنوان سنگ زیر‌بنا در کنترل بیماری مد‌نظر قرار می‌دهیم.

مژگان نوریان افزود: بنابراین برای خانواده‌هایی که این گروه از بچه‌ها را در خانه دارند، آگاهی از نوع تغذیه بسیار مهم است‌.

وی بیان کرد: به علت اینکه بچه‌ها در حال رشد هستند و به انرژی کافی نیاز دارند، به هیچ عنوان نباید میزان غذا را برای آنها کم کرد، بلکه باید تغییراتی در نوع غذا ایجاد کرد.

بیشتر بخوانید

متخصص تغذیه جامعه تصریح کرد: در وعده‌های غذایی این گروه از بچه‌ها باید فیبرها و سبزیجات را اضافه کنیم بنابراین نباید به علت وجود دیابت آنها را از خوردن مواد غذایی همچون ماکارونی و سیب‌زمینی محروم کنیم. البته که مصرف بیش از حد هم برای این گروه مضر است.

وی گفت: توزیع قند در رژیم غذایی این گروه باید وجود داشته باشد. کودکی که بین صبحانه تا ناهار غذایی دریافت نکند حتما دچار مشکل می‌شود. میزان قند دریافتی آنها باید بین صبحانه‌، قبل از ناهار، ناهار، قبل از شام و شام تقسیم شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: در این گونه از بچه‌ها به هیچ عنوان انسولین نباید قطع شود ممکن است به علت تغذیه مناسب دوز آن تغییر کند، ولی قطع نمی‌شود.

منبع : تسنیمارسال دیدگاه