چشم هایی که نمی بینند و گوش هایی که هر روز سنگین تر می شوند!/ چنگ و دندان گاندو مسئولین را بیدار می کند؟!

دکتر محمد فروزان، دکترای برنامه ریزی شهری در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری مجمع جهانی شهرهای اسلامی، آی سی ان پرس در خصوص حادثه تلخ چند کودک بی گناه که از سوی گاندو، تمساح ایرانی در منطقه سیستان و بلوچستان مورد حمله واقع شدند اظهار داشت: جای بسی تاسف و اندوه است. کودکان بی گناه و معصومی که تشنگی خود را به بهای زندگی و صدمات ناگوار جسمی معاوضه کردند. برخورداری از آب سالم و آشامیدنی کمترین و در واقع بدیهی ترین حق اهالی یک منطقه است. صدافسوس که گوش های مسئولین سنگین تر از همیشه است و اکنون باید تاسف به حال آن کودکان مظلوم و خانواده هایشان خورد.
وی با انتقاد از عملکرد مسئولین کشوری و استانی سیستان و بلوچستان ابراز داشت: حال سوال این است آیا منازل و مناطق سکونت مسئولین استان هم به همین وضع است؟! آیا فرزندان آنان نیز به همین صورت تشنگی و آب روزانه خود و خانوادشان را تامین می کنند؟! بی عدالتی محض در این مناطق را چه کسی باید پیگیری کند؟! چرا همیشه مصداق «نوشدارو بعد مرگ سهراب هستیم؟!» اکنون که زندگی و حیات این کودکان معصوم اینگونه به بازی گرفته شده است باید جلسه فوری بگذارند؟! وزیر محترم نیرو چه پاسخی برای تسلای خانواده های این کودکان دارد؟! آیا اصلا به دیدار و دلداری این خانواده ها رفتند؟! دولت محترم که وعده تخصیص یک میلیارد دلار را به مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان داده ای چه پاسخی برای این فاجعه و فجایع احتمالی عنقریب خواهید داد؟!
دکترای برنامه ریزی شهری در ادامه و در پاسخ به این سوال که رویکرد مسئولین در قبال اینگونه مسائل چگونه است، تصریح کرد: به عقیده بنده متاسفانه مسئولین ما گوشی برای شنیدن مسائل و نیازها و چشمی برای دیدن بحران ها ندارند!. دردناک تر اینکه درس عبرت هم نمی گیرند!. شما ببینید پیشتر نیز حوادث مشابهی همچون فاجعه ساختمان پلاسکو به وقوع پیوست ولی بعدش چه شد؟! این همه وعده و وعید به مالباختگان داده شد ولی کماکان از ساختمانی به آن بزرگی، مخروبه ای بیش باقی نمانده است!. مسئله گاندو و محیط حفاظت شده سیستان یکی از سرمایه های ارزشمند طبیعی و ملی ماست. بحث من این است چرا باید کودکان بی گناه برای تامین آب وارد قلمرو این حیوانات بشوند؟ چقدر میزان محرومیت در این استان اسفناک است که برای تامین آب مورد نیاز جان و زندگی خود را نادیده می گیرند؟! آن هم آبی که بشدت از لحاظ کیفیت آلوده است.
دکتر فروزان در پایان و در قالب ارائه راهکار برای حل و فصل این مسئله و مسائل مشابه خاطرنشان کرد: برای اینکه در ادامه شاهد این مسائل نباشیم بهترین راهکار حضور شخص مسئولین در مناطق مورد نظر است نه اینکه از جانب خود نماینده یا نمایندگانی را وکیل قرار داده و صرفا به گزارش های مکتوب و گفته ها و تصاویر و کلیپ ها بسنده کنند. باید در مناطق حضور یابند و ببیند که عمق فاجعه تا کجاست.ارسال دیدگاه