دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری مجمع جهانی شهرهای اسلامی، آی سی ان پرس: جالب است بدانید نرخ خودکشی در ایران خوشبختانه نسبت به کشورهای دیگر کمتر است. در جهان ۱۴ نفر در هر یک صد هزار نفر به علت خودکشی جان خود را از دست می دهند که این رقم در ایران ۶ نفر در هر یک صد هزار نفر است که خودکشی کامل دارند. یعنی آمار خودکشی در ایران کمتر از ۴۰ درصد آمار جهانی است.

دکتر محمد فروزان

سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در روز پنجشنبه و در صدونهمین اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در مشهد مقدس درباره اهمیت سلامت روان گفت: «بحث سلامت روان موضوعی بسیار مهم است که باید به طور جدی به آن بپردازیم. این موضوع مشارکت بین بخشی می‌طلبد. ما ۱۴ تولد در شیعه داریم با ۱۳ وفات، اما همیشه دلمان می‌خواهد گریه کنیم و ضجه بزنیم!. باید این فضای غم انگیز را شکست و آن را تعدیل و تلطیف کرد. این افسردگی عامل خودکشی و بسیاری از خشونت‌های اجتماعی است. باید روان‌های پریشان را دریابیم.»

محمد فروزان، دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری مجمع جهانی شهرهای اسلامی، آی سی ان پرس و در رابطه با اظهارات عجیب وزیر بهداشت  در خصوص ماهیت عزاداری بر اهل بیت علیهم السلام اظهار داشت: چنین اظهاراتی از مسئولین رده بالای کشور که در نظام اسلامی شیعی فعالیت می کنند، بسیار جای تعجب و شگفتی دارد. این مسئله را باید به چند لحاظ مورد تبیین و بررسی قرار داد. نخست، ارتباط میان عزاداری برای اهل بیت علیهم السلام و افسردگی عزاداران. دوم، ارتباط میان این عزاداری و خودکشی های صورت گرفته در جامعه و سوم، ارتباط میان عزاداران و روان پریشان. بنابراین، وزیر محترم بایستی پاسخگوی اهانت های علنی خود به اعتقادات مردم و جامعه باشد.

وی در ادامه و درخصوص علت این اظهار نظر ابراز داشت: بنده با قاطعیت می توانم بگویم که چنین ادعایی از روی جهل علمی و تاریخی صورت گرفته است. شما ببینید در کجای تاریخ شیعه، عزاداران اهل بیت علیهم السلام دارای روان های پریشان و افسردگی روحی بوده و در نهایت کارشان به خودکشی کشیده است؟! به لحاظ علم پزشکی نیز تاکنون چند تن از عزاداران اهل بیت علیهم السلام با خودکشی به زندگی خود پایان داده اند؟! لذا طرح چنین مسائلی واقعا از سوی مسئولان رده بالای کشور جای سوال و شگفتی دارد.

دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری ضمن انتقاد از وزیر بهداشت، در عدم ارائه آمار واقعی میزان خود کشی در کشور (ایران) در مقایسه با میزان خودکشی در جهان تصریح کرد: نکته جالبی که وزیر محترم بهداشت عمدا یا سهوا از اشاره به آن خودداری کرده است، اعلام آمار دقیق خودکشی در کشور(ایران) در قیاس با آمار جهانی است. جالب است بدانید نرخ خودکشی در ایران خوشبختانه نسبت به کشورهای دیگر بسیار کمتر است. در جهان ۱۴ نفر در هر صد هزار نفر به علت خودکشی جان خود را از دست می دهند که این رقم در ایران ۶ نفر در هر صد هزار نفر است که خودکشی کامل دارند. یعنی آمار خودکشی در ایران کمتر از ۴۰ درصد آمار جهانی است. وزیر محترم بهداشت چرا به این مسئله اذعان نکردند؟! از طرفی، چرا بی کفایتی و بی تدبیری برخی از مسئولین را عامل خودکشی جوانان و دیگر افراد نمی دانند؟! ای کاش وزیر محترم بهداشت ماهیت افسردگی و خودکشی افراد در جامعه را با دقت بررسی کنند و با شهامت اعلام کنند که اصل اساسی خود کشی در کشور «ناامیدی» است. این ادعای بنده نیست. این مسئله را رئیس مرکز فوریت های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور آقای اسدبیگی اعلام کرده است. حال این سوال مطرح می شود که ناامیدی از چه؟! به جرئت می توان ادعا کرد ناامیدی از عملکرد مسئولین که نتیجه آن دلسردی و دلزدگی جوانان و بسیاری دیگر از طیف ها و اقشار جامعه است.

وی با اشاره به این مسئله که شادی و نشاط نیز در مذهب تشیع جایگاه ویژه ای دارد، افزود: وزیر محترم بهداشت با کدام استدلال عقلی و نقلی ادعای این مسئله را دارد که دین مبین اسلام تنها به گریه و زاری و ضجه می پردازد؟! بیش از ده ها حدیث و روایت از حضرت رسول (ص) و ائمه اطهار علیهم السلام در باب شادی و نشاط روح و روان در تاریخ و منابع مورد موثق شیعی ذکر شده است. بنابراین این مسئله که مذهب تشیع اساسا مذهب اندوه و شیون است، کاملا اشتباه است.

فروزان در پایان خاطرنشان کرد: در پایان بایستی به مسئله افسردگی حاکم بر طیف های وسیعی از جوانان کشور اشاره کنم. این مسئله به وضوح عیان است که امروزه فقر، بیکاری و تبعیض های صورت گرفته در جامعه اساس افسردگی است. اینکه فلان مسئول با کمترین دانش و تخصص بعضا به بالاترین سمت های اجرایی در کشور می رسد، اینکه بسیاری از جوانان تحصیلکرده ما به علت تبعیض های وسیع، بیکار و بی انگیزه اند، اینکه بسیاری از مسئولین کشور به رغم بازنشستگی کماکان سمت ها و صندلی های خود را ترک نمی کنند و ده ها نمونه دیگر، باعث و بانی اصلی افسردگی و دلزدگی جوانان ماست. بنابراین، طرح ادعاهای عجیب و غریب وزیر محترم بهداشت نه تنها هویت ها و اعتقادات مذهب شیعه را زیر سوال می برد، بلکه به عقیده من پاک کردن صورت مسئله و سرپوش گذاشتن بر بی کفایتی برخی مسئولین است.

دسته بندی: اخبار ویژه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد