سهمیه ورد به دانشگاه ها برای فرزندان ایثارگر/دلجویی از فرزندان شهدا یا حق کشی دیگر داوطلبان؟!

جوانشیر محمدی، عضو هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیلی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری شهرهای اسلامی، آی سی ان پرس، درخصوص سهمیه خانواده های شهدا و ایثارگر درکنکور سراسری اظهار داشت: بنده با این طرح خیلی موافق نیستم. درواقع، ما می توانیم به شکل های دیگری از فرزندان معزز و گرامی شهدا تجلیل کنیم، لکن بحث رقابت و تلاش میان داوطلبان باید به صورت مساوی صورت پذیرد.
وی در ادامه و درخصوص بازخورد این طرح در میان جامعه و خود خانواده های ایثارگر بیان داشت: از طرفی این مسئله در میان سایر اعضای جامعه نیز بازخورد خوبی ندارد، چرا که معتقدند اجحاف صورت می گیرد. این طرح تا جایی بعضا تاثیرات بد گذاشته است که حتی برخی از خانواده های ایثارگر نیز از این سهمیه استفاده نکرده اند، چرا که معتقدند دیگران از آنان به مثابه افراد تنبل یاد می کنند.
استاد دانشگاه محقق اردبیلی رعایت حرمت خانواده های معزز شهدا را الزامی قلمداد کرد و ابراز داشت: ما در هر صورتی مرهون خون شهدا و زحمات و ایثارگری های جانبازان بوده و هستیم. در این مسئله تردیدی وجود ندارد و لذا بایستی بیشترین و بهترین حمایت های لازم را از این عزیزان انجام دهیم، لکن مقوله علم و درس و رقابت بایستی به صورت برابر میان تمامی داوطلبین صورت پذیرد.
محمدی در پایان خاطرنشان کرد: رعایت و حرمت شهدا و خانواده های محترم ایثارگر این است که به بهترین نحو ممکن حامی فرزندان معزز و خانواده های محترمشان باشیم. در واقع فراهم کردن امکانات تحصیل، لوازم مورد نیاز، فراهم کردن امکانات مورد نیاز همگی بایستی به بهترین نحو برای آن عزیزان صورت بگیرد، اما این مسئله که برای پذیرش نهایی و ورود به دانشگاه نیز سهمیه زیادی برایشان درنظر بگیریم، به عقیده بنده صحیح نیست. دانشگاه ها عرصه ورود کسانی است که بیشترین تلاش ها را کرده اند.ارسال دیدگاه