به وقت فرار!/ ترازوی عدالت در قانون مالیات؛از کاسب و کارگر تا ثروتمند و مرفه

دکتر محمد فروزان، دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری شهرهای اسلامی، آی سی ان پرس و در خصوص قانون مالیات اظهار داشت: اصولا مفهوم مالیات به منزله یک نوع هزینه اجتماعی است که عموم یک ملت برای بهره‌برداری از امکانات و منابع یک کشور موظفند آن را پرداخت نمایند. مبنای پرداخت مالیات ها نیز این اصل می باشد که دولت بتواند جایگزین این امکانات و منابع مصرف شده را فراهم نماید. وضع مالیات چه به لحاظ قانونی و چه به لحاظ احادیث، جایگاه مهمی در نظام اسلامی دارد کما اینکه امام علی (ع) در بخشی از نامه 53 نهج البلاغه در مورد نحوه گرفتن مالیات سفارش ها و توصیه های مهمی به مالک اشتر داشته اند. البته در همه مکاتب و ایدئولوژی ها، مفهوم مالیات کارکرد سازنده و مثبتی ندارد، به عنوان مثال، برخی مکاتب غیر اسلامی همچون آنارشیست ها، مفهوم اعمال مالیات از سوی دولت را به مثابه تجاوز دولتی می‌دانند.
وی در ادامه افزود: مالیات انواع متعددی دارد که به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تفکیک می گردد. مالیات های مستقیم شامل مالیات بر درآمد و مالیات بر دارایی می گردد و مالیات غیر مستقیم شامل مالیات بر ارزش افزوده است. به طور کلی مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات بر مصرف می باشد که در زنجیره واردات، تولید و توزیع بر حسب درصدی از ارزش کالا و خدمات مشمول دریافت می‌شود. جالب است بدانید این مالیات نخستین بار توسط فون زیمنس در سال ۱۹۵۱ به منظور فائق آمدن بر مسائل مالی کشور آلمان طرح‌ریزی گردید. لذا حتی در کشورهایی که ماهیت اقتصاد آنان مبتنی بر سرمایه داری است هم مالیات برای حل و فصل مشکلات و تحقق توسعه پایدار وضع و اجرا می گردد.
دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری در خصوص کارکرد مالیات در نظام اسلامی افزود: مهمترین کارکرد مالیات در نظام اسلامی این است که منابع مالی لازم برای دولت و در راستای آبادانی و توسعه کشور فراهم گردد. از طرفی، وضع و اجرای صحیح مالیات ها وابستگی کشور به درآمدهای صرفا نفتی را کاهش می دهد. در این میان، بعضا شاهد این مسئله هستیم متاسفانه که برخی از افراد حالا به سبب نفوذ و ثروتی که دارند از پرداخت مالیات که وظیفه آنان است سرباز می زنند. اینجاست که مشکلات اقتصادی تاثیرات خود را بیشتر نشان می دهند. بنابراین بنده معتقدم که مالیات، بیش ازآنکه قانون باشد، یک فریضه است. فریضه ای که نه تنها نیاز جامعه اسلامی را از درآمدهای صرفا نفتی برطرف می کند بلکه وابستگی آنان به بیگانگان را نیز از میان خواهد برد.
فروزان در پایان خاطرنشان کرد: مسئله‌ی مالیات بسیار مهم و اثرگذار است. متولیان امور مالیاتی باید سیاست های قاطعانه ای را برای اخذ مالیات از تمام اقشار فراهم کنند. نبایستی عده ای ثروتمند به فراخور روابط بعضا پنهانی و نفوذ خود از دادن مالیات طفره بروند. قانون مالیات برای کارگر، کاسب، اقشار متوسط، ثروتمندان و مرفهان باید کاملا قانونی اعمال گردد تا بتوانیم اداره‌ دولت را به وسیله درآمدهای از درون مردم(نه فقط متکی بر درآمدهای نفتی) صورت بدهیم.ارسال دیدگاه