گروه بین‌الملل ـ رئیس اتحادیه قاریان و حافظان اندونزی با بیان این که ۲۳ هزار مرکز آموزش قرآن در این کشور فعال است، گفت: این مراکز با حمایت شهرداری‌ها برنامه‌های خود را اجرا می‌کنند.

به گزارش آی سی ان پرس, سيد عقیل حسین المنور، رئیس اتحادیه قاریان و حافظان اندونزی در ۲۶ ژانویه ۱۹۵۴ میلادی در شهر «پالمبانگ»، مرکز استان سوماترای جنوبی این کشور متولد شد.

وی فارغ‌التحصیل دانشکده شریعت دانشگاه «اُم القری» مکه در سال ۱۹۸۷ میلادی است و طی سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ میلادی وزیر امور دینی اندونزی بوده است.

یکی از تخصص‌های این قاری و داور قرآنی اندونزیایی، تلاوت زیبا و دلنشین و همچنین ابتها‌ل‌های جذابش است. او در سن نوجوانی و قبل از تحصیل در عربستان، به‌عنوان یک قاری معروف در سطح ملی شناخته می‌شد.

المنور به تدریس دروس دانشگاهی مانند علوم قرآن، لحن، تفسیر، علوم حدیث، اصول فقه، زبان عربی، تفسیر احکام، فقه مواریث، مطالعات اسلامی و تاریخ دادگاه‌های اسلامی مشغول بوده و هست و در مسابقات بین‌المللی قرآن زیادی از جمله رقابت‌های بین‌المللی قرآن ایران داوری کرده است.

«اعجاز قرآن و متدولوژی تفسیر»(انتشار در سال ۱۹۹۳)، «اصول فقه، تاریخچه و مقدمه»، «علم تخریج حدیث، تاریخچه و مقدمه»، «احکام اسلامی بنا بر مذهب شافعی»، «مطالعات تطبیقی قول قدیم و قول جدید (تحقیق)»، «ابعاد زندگی در منظر اسلام(۲۰۰۱)» و «انتقال خون از نظر احکام اسلام (مقاله کارشناسی ارشد دانشگاه رادن فتَح شهر پالمبانگ)» از جمله آثار و تألیفات این قاری و داور اندونزیایی است.

پروفسور سید عقیل حسین المنور، صاحب کرسی استادی در دانشگاه دولتی «شریف هدایت الله» از دانشگاه‌های اسلامی دولتی در اندونزی است و هم‌اکنون ریاست اتحادیه قاریان و حافظان قرآن این کشور را بر عهده دارد.

 گفت‌وگویی با این داور قرآنی درباره فعالیت‌های قرآنی در اندونزی و جایگاه آموزش قرآن در دانشگاه‌های این کشور انجام داده است که از نظر می‌گذرد:

اتحادیه قاریان و حافظان اندونزی در چه سالی تأسیس شده و مهم‌ترین فعالیت‌ها و راهبردهای آن چیست؟
این اتحادیه در سال ۱۹۸۸ میلادی در جزیزه «سوماترا» تأسیس شد و هم‌اکنون حدود ۳۰ سال از فعالیت آن می‌گذرد.
از جمله مهم‌ترین وظایف و کارکردهای این اتحادیه، بالا بردن و ارتقای سطح قاریان و حافظان قرآن در مناطق مختلف اندونزی است و این اتحادیه تقویت و حمایت از دوره‌های آموزشی قرآن در تمامی استان‌ها و در تمامی سطوح را برعهده دارد و تاکنون در همین راستا، مراکز قرآنی مختلفی را راه‌اندازی کرده است.
درباره شیوه آموزش قرآن در اندونزی توضیح بفرمایید.
در مناطق مختلف اندونزی، مراکز تخصصی برای آموزش حفظ قرآن تأسیس شده که این مراکز با مدیریت و نظارت شهردار هر منطقه اداره می‌شوند و نقش شهرداری‌های اندونزی در رونق‌بخشی به دوره‌های تخصصی قرآنی بسیار پررنگ و تأثیرگذار است.
شماری از این مراکز تخصصی آموزش حفظ قرآن که در کشور اندونزی فعالیت دارند، وابسته به دانشگاه‌های اسلامی این کشور هستند و می‌توان گفت حدود ۲۳ هزار مرکز تخصصی آموزشی وجود دارد که به قرآن‌آموزان حفظ قرآن را آموزش می‌دهند.
سطح آموزش قرآن در دانشگاه‌های اندونزی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
سطح و فرآیند آموزش قرآن و علوم دینی در دانشگاه‌های اسلامی و دولتی اندونزی از وضعیت خوبی برخوردار است و دانشجویان به‌ ویژه در دانشگاه‌های اسلامی، آشنایی خوبی با قرائت و حفظ قرآن دارند و در زمینه علوم دینی از جمله تفسیر و حدیث نیز مطالبی را فرا می‌گیرند.
همچنین، در دانشگاه‌های اسلامی اندونزی رشته‌هایی مرتبط با قرائت و تفسیر قرآن در مرحله تحصیلات تکمیلی تدریس می‌شود.
روند برگزاری مسابقات ملی و بین‌المللی قرآن در اندونزی چگونه است؟
مسابقات ملی قرآن و سنت نبوی همه ساله در کشور اندونزی برگزار می‌شود، اما در زمینه رقابت‌های بین‌المللی قرآن من زمانی که وزیر امور دینی اندونزی بودم، نخستین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن را در سال ۲۰۰۳ میلادی راه‌اندازی کردم، اما این رقابت‌ها به مدت ۱۰ سال متوقف شد و قرار است پنجمین دوره این رقابت‌ها در سال ۲۰۱۹ میلادی برگزار شود.
آیا سطح اهتمام به تدبر و فهم آیات قرآن در مسابقات قرآن هم‌سطح اهتمام به حفظ و قرائت قرآن است؟
به نظر من در دل اهتمام به قرائت و حفظ کلام وحی، فهم و تدبر در آیات قرآن نیز نهفته است. به‌طوری که ادا و تلفظ صحیح آیات، خود منجر به تصویرگری معانی و مفاهیم آیات می‌شود که این همان تدبر در آیات قرآن است.
با توجه به این که در مسابقات بین‌المللی قرآن ایران به عنوان داور حضور داشته‌اید، داوری در این مسابقات چه تفاوتی با رقابت‌های قرآنی دیگر کشورها دارد؟
در بسیاری از مسابقات بین‌المللی قرآن در کشورهای مختلف جهان که به‌عنوان داور حضور داشته‌ام، رشته‌های داوری بسیار مختصر و کلی است، اما در رقابت‌های بین‌المللی قرآن ایران، رشته‌های داوری به شاخه‌های متعدد تقسیم می‌شود که تخصص من داوری در بخش لحن است، در آیین‌نامه داوری مسابقات قرآن ایران جزئی‌نگری بسیار مد نظر قرار دارد.
من و سایر داوران خارجی حاضر در رقابت‌های بین‌المللی قرآن ایران، در طول سال‌های گذشته ملاحظات و نقطه‌نظرهایی در خصوص داوری مسابقات قرآنی ایران داشته‌ایم که این نقطه‌نظرها را گردآوری کرده و به مسئولان مسابقات ارائه داده‌ایم که این ملاحظات تا حدودی مدنظر قرار گرفته است.
برپایی مسابقات قرآن ویژه اقشار خاص جامعه از جمله معلولان و نابینایان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
برپایی مسابقات قرآنی برای این قشر از جامعه بسیار مهم و تأثیرگذار است، چرا که این گروه قلب‌هایی پاک و دل‌هایی روشن دارند که با عشق و علاقه به قرآن و حفظ این کتاب الهی روی می‌آورند؛ بنابراین فراهم‌آوردن زمینه‌ای برای بروز استعدادهای آن‌ها بسیار حائز اهمیت است.
در پایان بفرمایید حافظان و قاریان قرآن چگونه می‌توانند در وحدت امت اسلام تأثیرگذار باشند؟
بدون شک قرآنیان علاوه بر فعالیت‌های قرآنی، نقش و جایگاه مهم و تأثیرگذاری در تقویت وحدت میان مسلمانان دارند. من گردهم آمدن قاریان و حافظان از مذاهب مختلف اسلامی(شیعه و سنی) در یک رخداد قرآنی را نماد وحدت امت اسلام و تلاش قرآنیان در این زمینه می‌دانم.
شهرداری‌های اندونزی جایگاه تأثیرگذاری در آموزش قرآن دارند
شهرداری‌های اندونزی جایگاه تأثیرگذاری در آموزش قرآن دارند
شهرداری‌های اندونزی جایگاه تأثیرگذاری در آموزش قرآن دارند
شهرداری‌های اندونزی جایگاه تأثیرگذاری در آموزش قرآن دارند
اندونزی
دسته بندی: آخرین اخبار, اخبار ویژه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد