شبکه خبری المیادین، ظهر یکشنبه در خبری کوتاه از انفجار چند نفتکش در بندر فجیره امارات خبر داد؛ هرچند امارات، ابتدا سعی می‌کرد این خبر را تکذیب کند اما پس از ساعاتی از وقوع این واقعه مجبور به تأیید این خبر شد.

به گزارش آی سی ان پرس, شبکه خبری المیادین، ظهر یکشنبه در خبری کوتاه از انفجار چند نفتکش در بندر فجیره امارات خبر داد؛ هرچند امارات، ابتدا سعی می‌کرد این خبر را تکذیب کند اما پس از ساعاتی از وقوع این واقعه مجبور به تأیید این خبر شد و اعلام کرد: چهار فروند کشتی تجاری آن در نزدیکی آب‌های منطقه‌ای هدف حمله قرار گرفته است؛ حمله‌ای که آن را خرابکاری نامید. وزارت امور خارجه امارات در توییتی و با «خرابکارانه» خواندن این عملیات نوشته است که در «معرض خطر قرار دادن جان خدمه کشتی‌ها، پیامدهایی خطرناک» دارد.

انفجارهای پیاپی چند کشتی نفتکش در نزدیکی بندر فجیره امارات عربی متحده شک و شبهه‌های فراوانی را به همراه داشت که بسیاری را بر آن داشته باور کنند این ماجرا به نوعی یا ساختگی بوده یا خرابکاری عمدی با اهداف سیاسی بوده است چرا که در ابتدا امارات در مورد این ماجرا سکوت اختیار کرد و حتی در مواردی این اتفاق را انکار کرد؛ امری که خود نیز مزید بر علت شد تا این سوال‌ها دو چندان شوند.

هر چند المیادین تعداد نفتکش‌های آتش‌گرفته را ۷ تا ۱۰ فروند اعلام کرد اما خبرگزاری رسمی امارات (وام) ابتدا صحت گزارش‌های خبری درباره انفجارهای قوی در بندر فجیره را منکر شد؛ اما پس از اثبات شواهد و قرائن مجبور شد خبر حمله کشتی‌هایش را تا چهار فروند تأیید کند.

اما از صبح دیروز برخی کشورها همانند رژیم صهیونیستی و متحدان مرتجع آن در منطقه که می‌خواهند منطقه همچنان در آتش جنگ شعله‌ور باشد در تلاشند تا این اتفاق‌ها را گردن انصار‌الله یا دیگر کشورهای منطقه بیندازند تا پروسه جنگ در منطقه ادامه یابد. برخی شایعات هم ایران را متهم به این ماجرا می‌کند کمااینکه رسانه‌های مرتجع عربی و صهیونیستی در تلاشند تا آبی گل‌آلود کنند و توطئه‌های خودشان را در منطقه دنبال کنند.

نباید فراموش کرد که کشورهای عربی از امارات به‌عنوان شیطان بزرگ در میان خود نام می‌برند و این کشور دخالت‌ها و توطئه‌های زیادی در فراتر از مرزهای خود انجام داده است که می‌توان به دخالت در امور سیاسی سودان، مراکش، لیبی یا مصر اشاره کرد؛ البته امارات در شاخ آفریقا یا برخی دیگر از کشورهای مرکزی قاره آسیا اقدام به ساخت و ایجاد فرودگاه و پایگاه‌های نظامی کرده است؛ موضوعاتی که از دید مردم این کشورها به دور نمانده و با تظاهرات عمومی که در این قاره علیه ابوظبی و ریاض صورت گرفت، امارات مجبورشد برخی دخالت‌های خود در این کشورها را کمرنگ‌تر کند.

آنچه مبرهن و روشن است اینکه معمولاً انصارالله یمن وقتی اقدام به انجام عملیاتی می‌کرد، بلافاصله اعلام می‌کردند که مثلاً با هواپیماهای بدون سرنشین یا موشک‌باران عملیاتی را انجام داده‌اند، اما این‌بار مشاهده کردیم که هیچ بیانیه‌ای از طرف انصار‌الله صادر نشد و گفته می‌شود که انصارالله در حال تحویل سه بندر با نظارت سازمان ملل است تا پروسه صلح یمن دنبال شود؛ موضوعی که دیروز دوشنبه با استقبال ایران مواجه شد و سخنگوی وزارت امور خارجه ایران عقب‌نشینی یک‌جانبه نیروهای نظامی دولت نجات ملی یمن از سه بندر الحدیده، رأس عیسی و الصلیف را اقدامی سازنده خواند و از اقدام صلح‌جویانه یمنی‌ها استقبال کرد.
البته، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان حوادث روز یکشنبه برای چند کشتی در دریای عمان را نگران‌کننده و تأسفبار دانست و نسبت به هرگونه دسیسه از سوی بدخواهان به‌‌منظور برهم‌زدن ثبات و امنیت در منطقه هشدار داد و خواهان هوشیاری کشورهای منطقه نسبت به هرگونه ماجراجویی از سوی عوامل خارجی شد.

رژیم اسرائیل و برخی متحدان مرتجع آن که سال‌ها کشورهای سوریه و عراق را بی‌ثبات و ناامن کردند، سال‌هاست تلاش می‌کنند آمریکا را به سمت یک جنگ یا درگیری با ایران سوق دهند و مجموعه بی۴ (بنیامین نتانیاهو، بولتون، بن‌زاید و بن‌سلمان) که آقای ظریف، وزیر امور خارجه ایران این نام را برایشان انتخاب کرده، به شدت تلاش دارند آمریکا را وارد یک جنگ با ایران کنند.

با توجه به اینکه تحلیلگران و کارشناسان بر این باورند که ترامپ خواهان ورود به جنگ نیست و منافع سیاسی داخلی‌اش اقتضا نمی‌کند که چنین جنگی برپا شود ولی مجموعه بی۴ دنبال جنگ هستند. هیچ بعید نیست که ماجرا به‌نوعی توطئه‌ای توسط بی۴ برای کشاندن ترامپ به سمت جنگ باشد.

هانی‌زاده: انفجارهای فجیره مشکوک و سوال‌برانگیز است

«حسن هانی‌زاده»، کارشناس امور منطقه با اشاره به وجود ابهامات در انفجارهای الفجیره، عنوان کرد: در واقع با آنچه ظهر یکشنبه در الفجیره امارات اتفاق افتاد و آنچه امارات یا عربستان عنوان کردند، شاهد یک سناریوی هالیوودی خطرناک برای توجیح اتهام و اتهام‌زنی آن‌ها برای ایران هستیم که این‌گونه اتهامات واهی آن‌ها قابل تجزیه و تحلیل است.

این کارشناس امور غرب آسیا افزود: در طول هفته‌های اخیر دونالد ترامپ، مایک پمپئو و جان بولتون به‌صورت واضح اعلام کردند که هرگاه آمریکا و هم‌پیمانانش از سوی ایران در مخاطره قرار گیرند، آمریکا پاسخی کوبنده خواهد داد و تهدید به حمله نظامی علیه کشورمان کردند. بحرین، امارات و عربستان در حقیقت در تصمیمات و مواضع تند کاخ سفید علیه ایران نقش دارند و به نظر می‌رسد که این کشورهای حوزه خلیج فارس نسبت به پیامدهای حمله احتمالی آمریکا علیه ایران
بی‌خبر هستند.

هانی‌زاده با اشاره به اینکه در حقیقت این کشورها بیش از آمریکا آسیب خواهند دید، گفت: رهبران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به‌دلیل کینه‌ای که به ایران دارند، توجهی به منافع خود نمی‌کنند و فقط هدف‌شان این است که یک تقابل نظامی بین ایران و آمریکا شکل بگیرد در صورتی که آمریکا کمتر ضرر می‌کند و این کشورهای عربی هستند که متضرر خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه انفجارهایی که برای کشتی‌های امارات و عربستان در فجیره رخ داد، بسیار مشکوک بود، یادآور شد: انفجارهایی که در فجیره امارات رخ داد و کشتی‌های عربستان و امارات مورد حمله واقع شدند، همه این‌ها زمینه‌سازی است برای اتهام‌زنی و محکوم کردن ایران و چه‌بسا جلسه شورای امنیت سازمان ملل در این‌باره تشکیل شود و آن‌ها به‌دنبال محکوم کردن ایران باشند.

وی افزود: این کشورها تلاش می‌کنند تا ایران تحت بند ۷ شورای سازمان ملل قرار بگیرد و ایران را با این‌گونه اتهامات واهی محکوم کنند. الان تلاش عربستان، امارات، بحرین و حتی رژیم اسرائیل این است تا با این‌گونه حوادث بهانه‌ای دست آمریکا داده شود که به ایران حمله کند. این تحلیلگر مسائل منطقه‌ای ادامه داد: چنانچه اتهامات واهی این کشورها ادامه یابد، اوضاع بسیار خطرناک‌تر شده و به سمت یک تقابل ناخواسته بین آمریکا و ایران حرکت خواهد کرد. به نظر می‌رسد که شرایط در منطقه خلیج فارس کاملاً جنگی است.

ورود شورای سازمان ملل به حادثه فجیره

هانی‌زاده تاکید کرد: هنوز هیچ گروهی مسوولیت این انفجارها را برعهده نگرفته و این یک موضوع کاملاً مشکوکی است؛ به هر حال در آینده نزدیک و براساس سناریوی طراحی‌شده به نظر می‌رسد اتهام‌زنی‌ها به سمت حزب‌الله و انصار‌الله خواهد بود و یک زمینه‌سازی برای این موضوع به وجود می‌آورند که حزب‌الله و انصار‌الله دو سازمانی هستند که از ایران دستور می‌گیرند و در نهایت ایران مورد اتهام اصلی قرار خواهد گرفت.

لزوم تشکیل کمیته حقیقت‌یاب درباره فجیره

وی با تاکید بر اینکه یک کمیته حقیقت‌یاب برای چرایی و چگونگی انفجارهای الفجیره باید شکل گیرد، تاکید کرد: اکنون یک توطئه خطرناک بین‌المللی با شرکت کشورهایی مثل آمریکا و عربستان و ایالت‌های اروپایی و بحرین در حال شکل‌گیری است و لذا ایران باید قبل از اینکه مسأله در سطح افکار عمومی مطرح شود، پیشنهاد تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب با شرکت سازمان ملل و ایران و کشورهای بی‌طرف تشکیل شود و عاملان این انفجارها مشخص شوند.

بندر الفجیره که به‌دلیل چند انفجار متعدد از ظهر یکشنبه در صدر اخبار رسانه‌های منطقه و جهان قرار گرفته است، بندری نفتی و صنعتی اماراتی‌ها در ساحل دریای عمان به شمار می‌رود. چند سال پیش بود که اماراتی‌ها یک خط لوله انتقال نفت به طول ۳۷۰ کیلومتر از ابوظبی به این بندر کشیدند تا به زعم خودشان تنگه هرمز را دور بزنند. گفتنی است در سال ۲۰۱۰ میلادی، بیش از ۱۲ هزار کشتی عبوری از تنگه هرمز، برای سوخت‌گیری به بندر فجیره که ۴۰ مایل با مسیر تردد کشتی‌ها فاصله دارد، گسیل می‌شدند. گفتنی است تا لحظه تنظیم این گزارش هیچ گروه یا کشوری مسوولیت حمله به کشتی‌های امارات را

دسته بندی: آخرین اخبار, تکذیب شد ! برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد