رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی گفت: ۱۶ مرکز وابسته به نهادهای دولتی در خراسان‌رضوی مشمول توقف شدند و از بهمن‌ماه سال گذشته این مراکز دیگر پذیرش دانشجو نداشتند اما تا پایان شهریورماه سال ۹۸ فعالیت‌های آموزشی این مراکز ادامه خواهد داشت.

به گزارش آی سی ان پرس,مرتضی تشکری اظهار کرد: مراکز جامع علمی‌کاربردی که طبق مصوبه دولت در خصوص ممنوعیت ورود مراکز دولتی به حوزه آموزش عالی، به بخش خصوصی واگذار شده‌اند، کاملا خصوصی و مستقل هستند و هیچگونه ارتباط سازمانی، مالی و اداری با بخش دولتی نخواهند داشت.

وی در خصوص واگذاری مراکز دولتی جامع دولتی به بخش خصوصی اضافه کرد: بعد از ابلاغ این مصوبه، ۱۶ مرکز در خراسان‌رضوی مشمول این موضوع شدند و از بهمن‌ماه سال گذشته این مراکز دیگر پذیرش دانشجو نداشتند اما تا پایان شهریورماه سال ۹۸ فعالیت‌های آموزشی این مراکز ادامه خواهد داشت.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی با بیان اینکه در خراسان‌ رضوی نیز این موضوع در مرحله نهایی قرار دارد که این مراکز دولتی با بخش خصوصی واجد شرایط که در حوزه مربوطه فعال هستند، جایگزین شوند، افزود: به عنوان مثال مرکز آموزشی جهادکشاورزی با یک مجموعه شرکت فعال در بخش کشاورزی و یا مرکز علمی کاربردی بهزیستی با یک موسسه توانبخشی در بهزیستی فعال جایگزین شده است.

تشکری گفت: موسسه‌ها و شرکت‌هایی در این موضوع حضور پیدا می‌کنند که خصوصی هستند و به لحاظ توان مالی این توان را دارند که وارد مباحث آموزشی شوند.

وی ادامه داد: مدرسانی که در مراکز دولتی علمی کاربردی در ساعات اداری تدریس می‌کردند، یا عضو هیات علمی بودند و یا پست سازمانی آن‌ها آموزشی تعریف شده بود و اینگونه نبود که یک کارمند در ساعت کاری، کار خود را رها کرده و به امر آموزش بپردازد.

مراکز علمی کاربردی دولتی تزاحمی با فعالیت دستگاه مربوطه خود نداشتند

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی بیان کرد: مراکز علمی کاربردی دولتی ساختار تعریف شده‌ای داشتند و تزاحمی با فعالیت و رویکرد اصلی دستگاه مربوطه نداشتند اما سیاستی که دولت پیگیر آن است این بود که بحث آموزش عالی در دولت باید در انحصار وزارت علوم باشد.

تشکری در ادامه این گفت‌وگو در خصوص مشارکت این دانشگاه در امر خدمت‌رسانی به زائرین پیاده دهه آخر ماه صفر و حضور در یکی از موکب‌های بین راهی تصریح کرد: در نگاه ملی از دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی توقع یک سبقه معنوی و فرهنگی وجود دارد، خصوصا در عرصه خدمت‌رسانی به زائرین حضرت رضا(ع) همیشه این دغدغه احساس می‌شد که بخشی از حیطه فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه مرتبط با زوار حضرت رضا(ع) باشد.

وی با بیان اینکه تقاضا برای خدمت‌رسانی به زائرین امام رضا(ع) بالا بود و بر همین اساس مجال خدمت برای دانشجویان و مدرسین در مراکز علمی کاربردی فراهم شد، در خصوص نقش دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان‌رضون در موکب امام حسن‌ مجتبی(ع)اظهار کرد: با یک سبقه علمی، فرهنگی و خدماتی در این حوزه ورود پیدا کردیم چرا که از دانشگاه این توقع وجود ندارد که به تهیه غذا برای زائرین بپردازد.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی با بیان اینکه بیش از ۱۵۰ نفر از دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد خراسان‌رضوی تیم مستقر در اینجا هستند و ارائه خدمت خواهد کرد، اظهار کرد: به عنوان مثال در حدود ۸۰ دانشجوی مرکز هلال احمر در بحث ماساژ و خدمات درمانی به زائرین خدمت‌رسانی خواهند کرد.  در حوزه مستندسازی نیز مراکز فرهنگ و هنر با دو تیم‌ ۲۰نفره عکاس و فیلم‌بردار در این موکب حضور دارند و  مسافت حدود ۵ کیلومتر خلاف جهت زائرین حرکت کرده و از آن‌ها عکس و فیلم تهیه کرده و در صورت تمایل در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند و در نمایشگاه عکسی نیز این آثار به نمایش درخواهد آمد.

تشکری گفت: همچنین دوربین عکاسی در موکب مستقر می‌شود اگر زائری تمایل داشت با نماد ضامن آهو عکسی داشته باشد این امکان برای او فراهم شود. همچنین دانشجویان خطاط مراکز نیز با گِل و با رنگ‌های متناسب، بر روی لباس و… زائزین خطاطی انجام می‌دهند.

وی اضافه کرد: موضوع ثبت آمار و اطلاعات زائرین و پذیرش نیز از دیگر پیش‌بینی‌های ما برای ارائه خدمت به زائرین خواهد بود در این حوزه قرار است پیمایش‌های محیطی توسط جامع ه‌شناسان ما انجام شود و موضوعاتی مانند اینکه چه اقشار از لحاظ جامعه‌شناسی، با چه گرایش‌های فکری و انگیزشی و با چه طبقه اجتماعی در این پیاده‌روی حضور دارند، مورد بررسی قرار گیرد.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی گفت: همه هزینه‌های خدمت‌رسانی توسط دانشگاه و گاهی توسط خیرین تامین می‌شود و  حضور دانشجویان نیز کاملا داوطلبانه است. همچنین اولین سالی اسن که به صورت مستقل این دانشگاه برای ارائه خدمت به زائرین در یک موکب حضور پیدا می‌کند و فعالیت مشخصی به عنوان جمعیت دانشجویی را دنبال می‌کند.

تشکری در ادامه با بیان اینکه در بین قشر جوان با خلاهای فرهنگی و کمبود معنویت روبرو هستیم و این نوع حرکت‌های بزرگ مذهبی بسیار تاثیرگذار خواهد بود، گفت: دانشجویان با حضور در این مکان، حال و هوای مذهبی را تجربه می‌کنند و این تجربیات در قالب هسته‌های معرفتی و فعالیت‌های دینی شکل گرفته و به مراکز آموزشی منتقل می‌شود و بسیار ارزش‌مند خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این موضوع، برای اولین بار دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد خراسان‌رضوی، میزبان حدود ۲۰۰ زیارت اولی‌ با عنوان طرح “مهربانی‌ترین سلام ” که تا به امروز به زیارت امام رضا(ع) مشرف نشدند، در فاصله دو نیم سال تحصیلی در مشهد حضور پیدا می‌کنند.

دسته بندی: پژوهشگاه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد