ورود مالی شهرداری به مراسم راهپیمایی اربعین یک اشتباه استراتژیک است/هنوز خبری از برنامه مدون نیست

به گزارش آی سی ان پرس, دو ماه تا مراسم پیاده‌روی اربعین باقی مانده و این‌بار هم شهرداری تهران همانند سال‌های گذشته؛ هزینه برگزاری این مراسم را پرداخت خواهد کرد و هر منطقه از تهران مسئولیت خدمات‌دهی بخشی از این مراسم را برعهده خواهد گرفت. سال گذشته شهرداری تهران نزدیک به 10 میلیارد تومان برای این مراسم هزینه کرد. رقمی که اعضای شورای پنجم ادعا می‌کنند در دوره گذشته تا 80 میلیارد تومان هم رسیده بود.

محمد سالاری (نماینده شورای شهر در ستاد برگزاری مراسم اربعین) با اشاره به اینکه در سال جاری هم شهرداری همچون سال‌های گذشته در برگزاری مراسم راهپیمایی اربعین مشارکت خواهد کرد، گفت: سال گذشته شورای اسلامی شهر تهران به موجب مصوبه‌ای، بنده و آقای مسجدجامعی را به عنوان نمایندگان شورای شهر در ستاد برگزاری مراسم اربعین انتخاب کردند و ما موظف شدیم به‌عنوان  نماینده شورا روی نحوه عملکرد شهرداری در جریان برگزاری این مراسم نظارت کنیم.

سالاری با بیان اینکه در همین راستا یک کارگروه نظارتی تشکیل شد، افزود: در این کارگروه از چهل نفر از علاقه‌مندان دارای انگیزه دعوت شد تا با ما همکاری کنند. سعی کردیم کسانی را انتخاب کنیم که پیش از این در این مراسم شرکت کرده‌اند و در این حوزه تجربه دارند و در حوزه مسائل اجتماعی و فرهنگی صاحب‌نظر هستند.

وی ادامه داد: این ناظران در مرزهای چهارگانه، شهرهای نجف، کوت و کربلا، و موکب‌های میان نجف و کربلا مستقر شدند. براساس یکسری شاخص‌ها، فرم‌های ارزیابی را تدوین و در اختیار این افراد قرار دادیم و آنها موظف شدند از این فرم‌های ارزیابی برای نظارت عملکرد و نحوه برگزاری مراسم استفاده کنند. در فرم‌های ارزیابی، سعی کردیم از تجربیات گذشته درس بگیریم و فرم‌ها باتوجه به اقداماتی که تاکنون در این خصوص انجام شده است، طراحی و در اختیار ناظران قرار گرفت.

در گذشته، چندین برابر بودجه مصوب برای مراسم اربعین هزینه شده است

سالاری با بیان اینکه نتایج این فرم‌ها در قالب یک گزارش آسیب‌شناسی تهیه شد، در خصوص نتایج این گزارش تصریح کرد: این گزارش نشان می‌دهد که در سال جاری میزانِ هزینه‌کرد بودجه برای مراسم راهپیمایی اربعین، نسبت به سال گذشته بسیار پایین آمده است و هزینه چندین برابر کمتر شده است. در سال‌های گذشته هفت الی هشت برابر بودجه مصوب، در جریان برگزاری مراسم اربعین هزینه می‌شد. در حقیقت آنها بدون داشتن هیچ‌گونه دستورالعملی چندین برابر بودجه خرج می‌کردند.

وی با انتقاد از روند برگزاری مراسم در گذشته افزود: از آنجا که موضوع “برگزاری مراسم اربعین” بوده است، هیچ نظارتی را شاهد نبودیم. البته این روند در مراسم سال گذشته تکرار نشد و کیفیت برگزاری مراسم نیز نسبت به سال‌های گذشته بسیار بالاتر بود. با این حال نتیجه بررسی‌ها و گزارش آسیب‌شناسی نشان داد که در زمینه برگزاری مراسم اربعین، هیچگونه برنامه مدونی توسط شهرداری تهران وجود ندارد.

سالاری با بیان اینکه برنامه‌ مشخصی برای نحوه هزینه‌کرد‌ه بودجه شهرداری در جریان برگزاری  مراسم اربعین  وجود ندارد، گفت: باید برنامه‌ای تدوین شده و این برنامه ماموریت‌های مختلف شهرداری در جریان این مراسم را تشریح کند. باید مشخص شود بودجه 10 میلیارد تومانی که شهرداری برای این مراسم اختصاص داده است، کجا باید هزینه شود.

بودجه مراسم راهپیمایی اربعین به دل‌خواه شخصی هزینه شده است

وی ادامه داد: به دلیل آنکه این برنامه مدون وجود ندارد، بودجه به صورت تنخواه در اختیار مناطق مختلف شهرداری تهران، سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته و افراد قرار گرفته است و آنها براساس یک عملیات جهادی و نیازی که خودشان تشخیص می‌دادند بودجه را هزینه می‌کردند. یعنی هیچ شرح وظایف و برنامه‌ای برای هزینه‌کرد این بودجه وجود نداشته است و نمی‌دانستند که باید در حوزه‌های مختلف ازجمله حمل و نقل، اسکان عوامل شهرداری و کارگران و… چقدر  هزینه کنند.

 دو ماه مانده تا اربعین و هنوز خبری از برنامه مدون نیست

سالاری با بیان اینکه در حقیقت بودجه به صورت تنخواه و براساس تشخیص افراد هزینه شده است، گفت: شهرداری باید براساس تجربیاتی که در برگزاری این مراسم در سال‌های مختلف کسب کرده است، اکنون به یک شناخت کامل و جامع در این خصوص رسیده باشد و  برای هزینه‌کرد این 10 میلیارد تومان برنامه مشخص داشته باشد. شهرداری باید پس از برگزاری چندین مراسم اربعین ماموریت‌ها را شناسایی کرده و برنامه مدونی در این خصوص داشته باشد. اما هنوز خبری از برنامه مدون نیست.

وی با اشاره به ظرفیتی که در جمهوری اسلامی به عنوان یک کشور مسلمان وجود دارد، خاطرنشان کرد: با توجه به اعتقادات و باورهای مردم می‌توان به‌جای استفاده از بودجه شهرداری از کمک‌های خیرین در این خصوص استفاده کرد و بی‌تردید مردم حاضر هستند در این زمینه شخصا هزینه کنند. باتوجه به این پتاسیل‌ها و در این شرایط چرا شهرداری تهران باید در برگزاری این مراسم از محل دریافت عوارض هزینه کند؟

 با توجه به تمایل مردم در مراسم مذهبی، هزینه کردن شهرداری تهران توجیه ندارد

سالاری افزود: مراسم اربعین در سال‌های اخیر  جایگاه و عظمت قابل توجهی در پیدا کرده است و به عنوان بزرگ‌ترین جنبش و پیاده‌روی جهانی شناخته می‌شود. مراسم اربعین دارای جایگاه و ارزش ویژه‌ای برای جمهوری اسلامی ایران است. با توجه به اهمیت آن، اگر مردم حاضر نبودند در این خصوص هزینه کنند؛ دخالت شهرداری توجیه داشت اما وقتی تشکل‌های مردم‌نهاد، هیات‌های مذهبی حاضرند رقم‌های بالاتر از این 10 میلیارد تومان را در جریان این مراسم هزینه کنند، ورود شهرداری بدون توجیه است.

ورود شهرداری در مراسم راهپیمایی اربعین یک اشتباه استراتژیک است

سالاری با تاکید بر اینکه شهرداری باید به‌جای هزینه، نقش سیاست‌گذار و راهبر را داشته باشد، گفت: شهرداری باید برای تکمیل این ظرفیت‌ها نقش هدایتگری بازی کرده و بسترهای لازم را فراهم کند نه آنکه خودش همه چیز را برعهده بگیرد. تجربیات نشان داده است هرقدر که این مراسمی این چنین، به سمت دولتی شدن پیش بروند، در اصل فلسفه اصلی برگزاری مراسم عاشورا و… لطمه می‌خورد. مراسم اربعین به این علت عظمت جهانی پیدا کرده است که آحاد مردم در برگزاری آن با یکدیگر مشارکت دارند چراکه مردم به صورت خودجوش و براساس باور و اعتقاداتشان در آن شرکت می‌کنند و زمانی این مراسم بیش از پیش ارزش پیدا می‌کند که مبتنی بر مشارکت مردم باشد. از نظر من؛ ورود شهرداری به تامین هزینه‌ها با توجه به ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی که در این خصوص وجود دارد یک اشتباه استراتژیک است.

محمد سالاریارسال دیدگاه