آرشیو دسته: علمی

قائم مقام امور فناوری و مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم از انعقاد بیش از ۲۵۰ قرارداد تجاری‌سازی در ۴ روز نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار خبر داد و گفت: ما برای حمایت از تجاری‌سازی، ۲.۵ میلیارد تومان در نظر گرفته بودیم که به دلیل رشد تعداد قراردادهای امضا شده، درصدد افزایش سقف گرنت فناوری هستیم.

سرپرست معاونت پژوهش‌وفناوری پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به اجرای ۲۳۹ طرح تحقیقاتی با ۱۲ دانشگاه کشور، گفت: این تعداد پروژه‌ به مبلغ ۵۳ میلیارد ریال اجرایی شده است.

محققان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان موفق شدند با استخراج سلولز از نوعی باکتری و ایجاد یک نانوکامپوزیت کاغذی چندلایه حاوی یک نوع رزین پلیمری، نانوساختارهایی با خاصیت عایق الکتریسیته تولید کنند. این نانوکامپوزیت‌ها در صنایع تولید ترانسفورماتور و خازن کاربرد خواهند داشت.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: باید دانشگاه‌ها پروژه‌های ملی را بدست بگیرند که دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اجرای طرح‌های عملیاتی به این پروسه ورود پیدا کرده است.

از سوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر مراسم اعطای جایزه ملی لجستیک و زنجیره تامین با هدف هدایت واحدهای صنعتی کشور در مسیر تعالی در مهرماه سال آینده برگزار می‌شود.

اولین دوره جشنواره رباتیک دانش آموزی به میزبانی شهر ماکو برگزار شد.

برگزیدگان جشنواره علمی-پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد امروز با حضور رئیس هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه تقدیر شدند.

از سوی ستاد توسعه فناوری نانو درتاریخ سوم دی‌ماه بیش از ۲۱ میلیارد ریال حمایت تشویقی به ۲۴۸۷ محقق پرداخت شده است.

نخستین کنفرانس ملی نقش مهندسی عمران در کاهش مخاطرات با حضور اساتید و پژوهشگران برجسته کشور و جمعی از مسئولین استانی و فرماندهان نظامی به میزبانی دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد.

یک شرکت دانش بنیان مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان موفق به طراحی و تولید سامانه هوشمندسازی مدارس شده که به واسطه آن والدین می‌توانند به آسانی با مسئولان مدارس در ارتباط باشند.

چسبندگی آلودگی‌ها به سرامیک و کاشی‌ها یکی از چالش‌های اصلی این حوزه است از این رو از سوی ستاد توسعه فناوری نانو چالش نوآوری ایجاد خواص پایدار خودتمیز شونده، ضد باکتری و ضد بو را برگزار می‌کند.

معاون فرهنگی موزه ملی ملک از معرفی علوم در ایران اسلامی از منظر ۳ نسخه خطی “احصاء‌العلوم”، “نفایس‌الفنون” و “درة‌التاج” در “تالار دائمی علوم” موزه ملی ملک خبر داد و گفت: این تالار با برگزاری نشست‌های تخصصی، برنامه‌های کارگاهی و تورهای علمی، میزبان دانش‌آموزان و گروه‌های بازدیدکننده خواهد بود.

مدیر اداره تجاری سازی ارتباط با صنعت و کارآفرینی پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست فناوری از تولید صنعتی هفت فناوری تولید شده در این پژوهشگاه خبر داد و گفت: ما علاوه بر دستیابی به دانش فنی بذر چغندر قند مقاوم به بیماری “ریزومانیا” موفق به تولید هفت نوع مدل موشی شده‌ایم.

پژوهشگران دانشگاه گیلان با تولید نانو ذرات مس از پوست نرم پسته و تثبیت آنها بر پوست سخت پسته موفق به تهیه‌ آزمایشگاهی یک نانوکاتالیست برای حذف برخی ترکیبات آلی مضر موجود در پساب‌های صنعتی شدند.

اولین دوره جشنواره رباتیک دانش آموزی به میزبانی شهر ماکو برگزار شد.

گروهی از محققان دانشگاه اصفهان موفق به تولید ربات توانبخشی زانو شدند که به گفته آنها این ربات در مبتلایان به ام.اس، بیماران سکته مغزی و کسانی که عمل جراحی زانو داشته‌اند، مفید است.

محققان دانشگاه آزاد اسلامی مشهد موفق به ساخت و ثبت اختراع دستگاه صفحه دو تکه چرخدار ریلی جابجا کننده بیمار از تخت‌های بیمارستانی شدند.

محققان یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان موفق به تولید آب شرب از رطوبت هوا شدند.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور از تنزل ۴ رتبه‌ای ایران در شاخص سهولت کسب و کارها خبر داد و گفت: ایران در این شاخص از رتبه ۱۲۴ به ۱۲۸ تنزل رتبه پیدا کرده است.

یکی از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری خراسان جنوبی ماده‌ای معدنی را ابداع کرده است که باعث کاهش خروج هوا از آستر تایرها به خارج می‌شود.