آرشیو دسته: مدرنیته / معماری اسلامی

پژوهشگر شهیر حوزه اسلامی، بسّام تیبی نیز رویکرد دوگانۀ اسلام‌گرایان در مورد عقل را نیمه‌مدرن می‌خواند: «آن‌ها حاصل مدرنیته را به کار می‌برند درحالی‌که ریشه‌اش را لگد می‌کنند.» نتیجه‌ای که نویسندگان می‌گیرند این است که جوامع اسلامی صرفاً می‌توانند به تاکتیک و تکنیک‌های مدرن نایل شوند، ولی سرکوب فکر و عقل و دودلی نسبت به عقل مدرن، آن‌ها را از نیل به ابداعات علمی و گسترش علم و تکنولوژی واقعی بازمی‌دارد، مگر اینکه در مبانی الهیاتی خود شک و تردیدها را برانگیزانند.

رهیافت که عنوان ویژه برنامه ماه مبارک رمضان شبکه رادیویی گفت و گو است، اول خرداد از دینداری در عصر فضای مجازی سخن می‌گوید.

در گوشه ای از شهر قزوین کلیسایی سرخ رنگ خودنمایی می کند که سال هاست دیگر کسی در آن به عبادت نمی پردازد و غبار فراموشی بر تنش نشسته است. نامش کانتور است اما آن را با نام برج ناقوس نیز می شناسند و چون توسط روس ها ساخته شده است با عنوان کلیسای روسی (Russian Church) نیز از آن یاد می کنند. زمانی پیروان مذهب ارتدکس مسیحیت در آن به راز و نیاز و برگزاری مراسم شان می پرداختند؛ اما حالا دیگر اثری از آنها دیده نمی شود و حتا صدایی از ناقوس کلیسا نیز به گوش نمی رسد.

در میان شهر یزد که با آغوش گرم خورشید عجین شده است، فضایی دل انگیز وجود دارد که برای لحظاتی تو را از شهر و دغدغه هایش دور می کند. در بلوار دولت آباد این شهر، ورودی ساده ای با تابلوی باغ دولت آباد، رهگذران را به سوی خود می خواند. به هنگام ورود باید از یک هشتی زیبا بگذری که با نمایش معماری ایرانی روحت را نوازش می دهد و با غرفه های صنایع دستی سفالین از تو استقبال می کند. قدم به درونش که می گذاری بادگیر بلندی را در انتهای گذرگاه باغ می بینی که تا میانه آبی آسمان پیش رفته و قد کشیده است.

شهرها اسطوره­ های مدرنیته هستند و تهران، پایتخت ۲۳۰ سالۀ ایران، پایتخت سه نظام سیاسی مختلف(قاجارها، پهلوی و جمهوری اسلامی)، حتماً اسطورۀ خاص خود را بنا و روح ویژه­ای مطابق با این اسطوره خلق کرده است. عمیق­شدن هرچه بیشتر در حال و هوای پایتخت ایران، یعنی کوشش و تقلا برای توضیح شهری که تجربۀ مدرنیته را در خود زنجیر کرده است

رهیافت که عنوان ویژه برنامه ماه مبارک رمضان شبکه رادیویی گفت و گو است، اول خرداد از دینداری در عصر فضای مجازی سخن می‌گوید.

شهرها اسطوره­ های مدرنیته هستند و تهران، پایتخت ۲۳۰ سالۀ ایران، پایتخت سه نظام سیاسی مختلف(قاجارها، پهلوی و جمهوری اسلامی)، حتماً اسطورۀ خاص خود را بنا و روح ویژه­ای مطابق با این اسطوره خلق کرده است. عمیق­شدن هرچه بیشتر در حال و هوای پایتخت ایران، یعنی کوشش و تقلا برای توضیح شهری که تجربۀ مدرنیته را در خود زنجیر کرده است

در جامعه ایران بیش از یک سده است که جمهوری‌خواهی در قالب دینی و غیردینی رواج داشته است. نظریه‏پردازان مارکسیستی و مدرنیته نیز از فراوری تحلیل‌های فراگیر عاجز مانده‌اند.

بازخوانی تاریخ تاثیرگذاری ابزارهای رسانه‌ای دوران مدرنیته، هرکدام از جهتی، خالی از لطف نیست. تاریخ جعبه جادوی رنگارنگ اما در گستره‌ای جهانی قابل مرور و بازبینی است، با این حال، مرور تجربه شکل‌گیری این پدیده جادویی و دربرگیرنده صدا و تصویر در ایران، حکایت جذاب دیگری است که در روز جهانی ارتباطات، شایستگی بررسی بیشتری دارد. بر همین اساس گفت‌وگو با عبدالله گیویان(استاد دانشگاه و کارشناس تلویزیون) در ادامه آمده است.

ابوالحسن غفاری گفت: نسان در دوره مدرنیته تعلق خاطری به تاریخ گذشته خودش ندارد و به یک معنا در دوره مدرنیته و تجدد، با یک گسست تاریخی مواجه هستیم.

مجید بوجارزاده رئیس روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران – سیر تاریخی روابط عمومی‌ها از گذشته تا حال، نشان از لزوم تغییر رویکرد، نگاه و فرآیندهای موجود و رسیدن به وضعیتی نو همراه با سرعت، خلاقیت، نوآوری و برداشتن کلیه دیوارها و موانع برای تولید هر نوع محتوایی را دارد.

نشست تخصصی با موضوع «جامعه، فرهنگ، شهر و معماری یک قرن تجربه مدرنیته در ایران» با حضور استادان دانشگاه، دانشجویان، برخی از اعضای شورای شهر مشهد و صاحبنظران حوزه معماری و شهرسازی در محل پژوهشکده ثامن مشهد برگزار شد.

گرچه برخی از آداب و رسوم ماه رمضان در انبوه جلوه‎های مدرنیته به فراموشی سپرده شدند اما برخی آداب و سنن همچنان در بعضی مناطق زنده و پابرجا است و اهتمام به آن شور و شعف ماه مهربانی را دوچندان می‎کند.

بشر امروز در سرتاسر دنیا به یک درد مزمن و زجرآور دچار شده است که در همه جای عالم علائم و گرفتاری‌هایش یکسان است، آن هم درد «تنهایی» است، تنهایی که توسط مدرنیته، ظاهر زندگی‌ها شیک و امروزی، و باطن آنها به دوران پارینه‌سنگی رهنمون شده است.

پرجمعیت ترین کشور جهان یعنی چین قلمرو بسیار وسیعی را در کنار مردم و آب و هوای گوناگون شامل می شود. هر کدام از این افراد در شهرهای مختلف با آداب و رسوم و روش زندگی منحصر به فرد خود زندگی می کنند. بر این اساس شهرهای مختلف کشور چین می تواند تنوعی غنی از فرهنگ های مختلف را به نمایش بگذارد که از سنت چینی گرفته تا مدرنیته همگی در کنار یکدیگر قرار دارند. بهترین عبادتگاه ها، کاخ ها، باغ ها و همچنین بهترین شهرهای چین نیز بخشی از جاذبه های این کشور به شمار می روند. کشور چین به اندازه ای جاذبه های متنوع داشته که بدون اشاره به برج های تجاری بلند، دیوار بزرگ چین و یا ارتش سرخ آن نیز می توان موارد بسیاری را برای این این کشور توصیف نمود. ما نیز در این مطلب قصد داریم تا شما را با بهترین شهرهای چین آشنا نماییم پس با الی گشت همراه شوید.

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد، حیات دینی ارمنیان اصفهان در مواردی تحت تاثیر محیط اجتماعی و فرهنگی اصفهان، مدرنیته و انقلاب اسلامی قرار گرفته است.

شیراز- پژوهشگر ادبیات داستانی معاصر ایران گفت: رمان به عنوان یک گفتمان، محصول مدرنیته به شمار می رود.

شجاعی زند، استاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: یکی از رایج ترین تفاسیر از ترکیب جمهوری اسلامی به هم آوردن سنت و مدرنیته است. یعنی انقلاب اسلامی تجربه ای مدرن با عقبه ای از سنت است.

درس‌گفتار «دیدگاه متخصصان عرب و نحوه مواجهه با مدرنیته» با ارائه دکتر قاسم پورحسن برگزار می‌شود.

فیلم قصر شیرین آخرین ساخته رضا میرکریمی در سی و هفتیمن جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد. فیلم قصر شیرین دهمین فیلم بلند رضا میرکریمی است.