آرشیو دسته: مدرنیته / معماری اسلامی

شیراز- پژوهشگر ادبیات داستانی معاصر ایران گفت: رمان به عنوان یک گفتمان، محصول مدرنیته به شمار می رود.

شجاعی زند، استاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: یکی از رایج ترین تفاسیر از ترکیب جمهوری اسلامی به هم آوردن سنت و مدرنیته است. یعنی انقلاب اسلامی تجربه ای مدرن با عقبه ای از سنت است.

درس‌گفتار «دیدگاه متخصصان عرب و نحوه مواجهه با مدرنیته» با ارائه دکتر قاسم پورحسن برگزار می‌شود.

فیلم قصر شیرین آخرین ساخته رضا میرکریمی در سی و هفتیمن جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد. فیلم قصر شیرین دهمین فیلم بلند رضا میرکریمی است.

مدیر مؤسسه بینش مطهر اصفهان با بیان اینکه اسلام ناب هرچیزی را با اقتضائات زمان می‌سنجد و اگر ذات آن مشکلی نداشته باشد آن را تأیید می‌کند، افزود: ذات فناوری خوب و در خدمت رفاه بشر است و هدف خدا از خلقت نیز همین است، یعنی خداوند انسان را برای سختی و ملامت کشیدن خلق نکرده، اما اگر فناوری هدف غایی ‌شود و نقطه مقابل دین قرار گیرد، مذموم است.

مدیر مؤسسه بینش مطهر اصفهان با بیان اینکه اسلام ناب هرچیزی را با اقتضائات زمان می‌سنجد و اگر ذات آن مشکلی نداشته باشد آن را تأیید می‌کند، افزود: ذات فناوری خوب و در خدمت رفاه بشر است و هدف خدا از خلقت نیز همین است، یعنی خداوند انسان را برای سختی و ملامت کشیدن خلق نکرده، اما اگر فناوری هدف غایی ‌شود و نقطه مقابل دین قرار گیرد، مذموم است.

چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی و تجربه حکومت دینی در ایران گذشته است. با نگاهی دقیق تر به شکل و عملکرد حکومتداری در این چهار دهه سوال‌های گوناگونی در خصوص شیوه حکمرانی به ذهن متبادر می‌شود. انقلاب عموما پدیده‌ای نو و مدرن است و در بهمن ۵۷ نظام سنتی پادشاهی را برانداخته و ساختار نوینی که ترکیبی از بنیان‌های دینی یا سنتی و مدرنیته است را در حکمرانی جایگزین کرده است. ترکیب جمهوریت با اسلامیت یا تلاقی سنت و مدرنیته چگونه سازگاری دارند و تضادها بین سنت و مدرنیته چگونه رفع شده‌اند؟

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: مدرنیته در اصل با هدف نفی خدا و بر اساس دین‌زدایی شکل گرفته است.

همایش بین المللی ظرفیت انقلاب اسلامی، کارآمدی و کارنامه نظام جمهوری اسلامی با حضور دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در واحد یادگار امام (ره) دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

جنگ امروز، جنگ خوانش‌های تقابلی است. طیف انقلابی باید قادر باشد تا برای تمامی اخبار سرنوشت‌ساز، برشی بر روایت ابر رسانه غربی داده و خوانش انقلابی خود را به گوش عموم برساند.

خیابان سی تیر یکی از خیابان های معروف تهران است و بسیاری آن را به واسطه غذاهای خیابانی و حال و هوای متفاوتش می شناسند. کمی بالاتر از بساط خوشمزه گردی این خیابان و با ورود به خیابان میرزا کوچک خان جنگلی، به دری چوبی می رسیم که آجرکاری بالای آن شکوه خاصی دارد. اینجا آتشکده آدریان است؛ نیایشگاهی برای زرتشتیان در قلب تهران که زمان ساختش به اواخر دوره قاجار بازمی گردد.

سفیر پاکستان در ایران گفت: پیغام محمدعلی جناح این بود که لازم نیست مردم مسلمان قدیمی و سنتی باشند، بلکه باید اسلام و مدرنیته را باهم داشته باشند.

نماینده پنج شهرستان جنوبی استان کرمان در مجلس گفت : کرمان از جمله استان هایی می باشد که بعد از انقلاب در بخش های شمالی و مخصوصا جنوبی خود پیشرفت های چشم گیری داشته است.

طراح برتر و پیشکسوت کشور، گفت: اگر مد و لباس سنتی ایران برگرفته از قومیت های مختلف با طراحی مدرن تلفیق شود سهم صادرات ایران افزایش می یابد.

آرامگاه محمد محروق(یا مزار امامزاده محمد محروق) مربوط به دوره تیموریان و دوره صفویه است و در نیشابور، مجاور آرامگاه خیام واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شمارهٔ ثبت ۳۰۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.[

مسجد و زیارتگاهِ قدمگاه در نیشابور، از مسجدهای صفوی است که به دستور اسماعیل صفوی بنا شد، به جای بنای قدیمی‌تری، ساخته شده است.

دکتر علی بیت‌اللهی*: در سالگرد حادثه پلاسکو یاد و خاطره تمامی شهدای آتش نشان حادثه پلاسکو را گرامی داشته، فداکاری و شجاعت آنان را هرگز فراموش نخواهیم نمود. امید است حادثه پلاسکو و درس های آموخته شده از آن، چراغ راهی برای حرکت بسوی جامعه ایمن و شهری ایمن تر باشد.

قلعه بابک کلیبر | دژی رمزآلود در ارسباران

چک چک | زیارتگاهی مقدس و رمزآلود به گزارش آی سی ان پرس,چک چک، چک چکو یا پیر سبز نام زیارتگاهی در نزدیکی اردکان استان یزد است که همه زرتشتیان در سراسر جهان، آن را مقدس می شمارند و برایش اهمیت زیادی قایلند. آنها با تمام وجود، عاشق این زیارتگاه هستند و آن را نماد […]

عمارت شاپوری شیراز | ردپای سبک اروپایی در معماری ایران