آرشیو دسته: گردشگری

سفر با ماشین، قطار و اتوبوس ممکن است کار ما را راه بیندازد، اما معمولا سفری الهام بخش را برایمان به یادگار نمی‌گذارد. همیشه به دلایلی ساده و پیش پا افتاده، این وسایل سفر را انتخاب می‌کنیم؛ دلایلی مثل اینکه در سفر از نقطه آ به نقطه ب می‌توانیم داخل قطار چرت بزنیم. همین دلایل باعث شده که قطار به یکی از گزینه‌های همیشگی سفر ما تبدیل شود. در بعضی جاهای دنیا، رفتن و رسیدن به یک مکان، خودش یک ماجراجویی به حساب می‌آید. روش‌های بدوی و سخت مختلفی وجود دارد که مردم سراسر دنیا با فرهنگ‌ها و باورهای مختلف، برای جا به جایی از آنها استفاده می‌کنند؛ از یک قطار از نیِ بامبو در کامبوج گرفته، تا یک موتور با صندلی اضافه در کانادا. در اینجا به معرفی ۶ نمونه از غیر معمول‌ترین روش‌ های حمل ونقل در دنیا می‌پردازیم.

بازی اتاق فرار یک فرصت فوق العاده برای تخلیه هیجان و محک زدن هوش و ذکاوت شماست. اگر اهل ماجراجویی و سرگرمی های جذاب، نامتعارف و پیچیده هستید؛ حتما آوازه بازی اتاق فرار به گوشتان رسیده است. برای کسانی که هیچ آشنایی در مورد اتاق فرار ندارند ممکن است این سوال پیش بیاید که اتاق فرار چیست و چگونه می توان آن را امتحان کرد؟

با برگزاری دیدار نهایی مسابقه فوتبال فینال لیگ قهرمانان اروپا شهر مادرید، این شهر تجربه توریستی متفاوتی خواهد داشت و علاقمندان به فرهنگ و تاریخ غنی اسپانیا با هیجان ورزشی به این شهر قدم می گذارند و البته فرصت چشیدن طعم غذاهای مادرید را هم خواهند داشت. توریست های فوتبالی شوری تازه در خیابان ها، موزه ها، مکان های تاریخی، فروشگاه ها، اقامتگاه ها و در نهایت رستوران های مادرید ایجاد می کنند و غذا نیز یکی از جاذبه های مورد علاقه آن ها خواهد بود. آشپزی و خوراکی های یک شهر می تواند مسافران آن شهر را شیفته خود نماید. مادرید، پایتخت اسپانیا، هم به نوبه خود غذاهای سنتی و اصیل مربوط به فرهنگ خود را دارد که به واقع می تواند خاطره ای ماندگار در ذهن همگان ایجاد نماید. در ادامه با غذاهای معروف مادرید آشنا می شوید.

به عقیده برخی کارشناسان حوزه گردشگری موضوعی که آژانس های مسافرتی برای ادامه حیات باید به آن توجه کنند ایجاد نوآوری و تنوع در ارائه خدمات است و اگر تحول ایجاد کنند، می توانند زنده بمانند.

رمضان، چیزی بیشتر از یک دوره روزه داری است: این ماه، یک ماه مقدس است، که ریشه در فرهنگ، ایمان و تاریخ دارد. مسلمانان در سراسر جهان، فرا رسیدن این ماه را جشن می گیرند؛ جشن‌هایی که در هر منطقه، شرایط و آداب مخصوص به خود را دارد که بین نسل‌ها دست به دست می‌شود.

۲۸ اردیبهشت روز جهانی موزه و میراث فرهنگی بود. روزی برای یادآوری ارزش و اهمیت موزه ها در دنیای امروز. در سال جاری ایکوم (شورای بین المللی موزه ها) شعار «موزه ها در جایگاه کانون های فرهنگی، آینده سنت» را به عنوان شعاری جهانی انتخاب کرده است. موزه ها در دنیای امروز تنها محل انبار کردن و نمایش اشیا تاریخی نیستند. موزه های جهان مراکزی پویا و جذاب برای اقشار مختلف جامعه هستند و بازدید از موزه نه به عنوان امری که مختص قشر و گروه خاصی از جامعه باشد، بلکه به عنوان یک فرهنگ عمومی در نظر گرفته می شود. هر چند ایران در این زمینه فاصله معنا داری با دنیای امروز دارد و استانداردهای موزه ای کشور در سطح قابل قبولی نسبت به موزه های دنیا نیستند، و تنوع محتوایی موزه های ایران بسیار کم است، اما آمارها نشان می هد بازدید از موزه در سال های اخیر بین اقشار مختلف جامعه جایگاه خود را پیدا کرده است.

استفاده از تجربیات بین المللی در حوزه گردشگری می تواند توسعه این صنعت نوپا را در کشور سرعت بخشد. مطالعه و رصد ظرفیت های موجود در شمال غرب ایران، بهانه سفر کارشناسان و نمایندگان جایکا (آژانس همکاری های بین المللی ژاپن) به تبریز شده تا با نگاهی علمی به تجربه های موفق بین المللی و بررسی میدانی ظرفیت های گردشگری این منطقه، طرح جامع گردشگری شمال غرب را تدوین و ارائه کنند. گروه کارشناسان جایکا (آژانس همکاری های بین المللی ژاپن) قرار است در دو ماه آینده به جمع آوری اطلاعات دقیق و بازدید از ظرفیت های گردشگری شمال غرب کشور و پس از آن تعریف اقدامات اولیه جهت پیشبرد اهداف توسعه گردشگری اقدام کنند. به گفته نماینده جایکا در این پروژه که با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران و این موسسه ژاپنی اجرا خواهد شد، تدوین برنامه توسعه گردشگری منطقه شمال غرب کشور، برنامه مدیریت مقصد و استراتژی بازاریابی با رویکرد توجه به ظرفیت های تاریخی فرهنگی این منطقه با تاکید بر جاده ابریشم، افزایش سرمایه گذاری در توسعه گردشگری، جلب مشارکت جوامع محلی، برندسازی گردشگری استانی و منطقه ای و مدیریت جامع توریسم در منطقه مورد توجه قرار می گیرد.

قرار گرفتن بسیاری از مناطق آزاد کنار ساحل مزیتی برای توسعه گردشگری دریایی است و منطقه آزاد ماکو نیز برای استفاده از این فرصت قصد دارد در تابستان امسال جشنواره مهیجی را برگزار کند.

شیوه زندگی بشر بیش از آنچه که هزاران سال پیش تصور می‌شد تغییر کرده است. امروزه مردم از پول، طلا و تکنولوژی برای داشتن زندگی‌ای لوکس و راحت استفاده می‌کنند. همه‌چیز در رابطه با لوکس بودن تغییر پیدا کرده است. افراد ثروتمند به دنبال سفرهای لوکس، خریدهای لوکس، لباس‌های لوکس و درنهایت لوکس بودن در همه‌ چیز هستند. لوکس بودن در زندگی چیزی فراتر از نیازهای فرد به امکانات اولیه‌ی زندگی است. به همین دلیل است که مراکز خرید لوکس در جهان افزایش چشمگیری داشته‌اند. کدام‌یک از مراکز خرید، گران‌ترین مرکز در جهان هستند؟ در ادامه با ۱۰ مرکز خرید لوکس در جهان آشنا می‌شوید که اگر هم نشود از آن‌ها خرید کرد، حداقل ارزش یک‌بار دیدن را دارند!

به گزارش همگردی، گرفتن مرخصی و خالی کردن روزهای عادی برای سفر شاید چندان کار آسانی نباشد به همین دلیل تعطیلات چند روزه فرصت خوبی برای سفر است. اگر در همین زمان جاده های کشور را بررسی کنید خواهید دید بار ترافیکی بسیار افزایش پیدا می کند.

به نظر می‌رسد قلعه عجیب و فوق‌العاده پرِجاما (Predjama Castle) به یک دنیای دیگر از جنس فانتزی‌ها تعلق دارد، اما تاریخ واقعی پشت این قلعه رنسانسی، چیزی جالب‌تر و بیشتر از یک داستان است. این قلعه باور نکردنی، در اسلوونی قرار دارد و برای ایجاد یک جلوه خاص و پر ابهت، در دهانه غار ساخته شده است. حالا که به عنوان موزه از آن استفاده می‌شود، گردشگران از اقصی نقاط جهان برای تماشای این فضای باشکوه گرد هم می‌آیند.

همه‌ی جاها و مکان‌های این دنیا برای تماشا و سرک کشیدن گردشگران باز نیست. گاهی اوقات، این مکان‌ها به وسیله‌ی فرقه‌ها، مذاهب، یا حتی از طریق خودِ قانون محافظت می‌شوند. این شما و این یک فهرست از مناطق تحت کنترلی که دسترسی به آنها به شدت محدود شده است:

همانطور که می دانیم مسابقه فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال ۱۹-۲۰۱۸ در تاریخ ۱ ژوئن ۲۰۱۹ در استادیوم واندا متروپولیتانو واقع در پایتخت اسپانیا، مادرید، شهری بزرگ با استانداردهای اروپایی و جاذبه های متنوع توریستی برگزار می گردد. از این رو هواداران پروپاقرص فوتبالی که برای این واقعه ورزشی گرد هم خواهند آمد، یافتن مکانی مناسب برای استقرار و استراحت که دسترسی آسان به ورزشگاه واندا را هم برایشان ممکن نماید از اهمیت ویژهای برخوردار است. آشنایی با برخی هتلهای شهر مادرید و امکانات آنان و همچنین فاصله هتل ها از استادیوم واندا می تواند در تصمیم گیری مسافران فوتبالی مادرید کمک شایانی نماید.

در دنیای عرب، غذاهای ویژه‌‌ای برای ماه مبارک رمضان وجود دارد. این غذاها اصولا به سختی در ماهی غیر از این ماه مبارک پیدا می‌شود و امکان تست کردن آنها در غیر از ماه رمضان سخت است. برای افرادی که با ماه رمضان و غذاهای این ماه قرابت ندارند، این لیست تهیه شده تا با ده تا از برترین غذاها و دسرهای ویژه ماه رمضان در کشورهای عربی آشنا شوند. شاید شما هم در این ماه خواستید یکی از آن‌ها را سرو کنید!

اگر گربه داشته باشید، می‌دانید که آنها ساختار ذهنی خودشان را دارند؛ حیوانات آزاد و مستقلی که هیچ وقت به اطاعت از صاحبانشان معروف نبوده‌اند، اما تعداد کمی گربه هم هستند که با خوشحالی، هرجا صاحبشان برود او را دنبال می‌کنند. با دو گربه‌ی نجات یافته، به نام‌های دایکیچی و فوکوچان آشنا شوید: این دو گربه‌سانِ وفادار، همراهان فوق‌العاده‌ای برای سفر صاحبشان، دایسوکه ناگاساوا به شمار می‌روند.

هر سال جشنواره‌های متعددی در سراسر دنیا برگزار می‌شوند که از میان آنها برخی طرفداران بیشتری دارند. یکی از فستیوالهایی که حالا توانسته چشمان افراد بسیاری را مجذوب خود کند، جشنواره بین المللی آتش بازی پاتایا Pattaya International Fireworks Festival است که باری دیگر در پاتایا برپا خواهد شد. این جشنواره‌ی رویایی در سال ۲۰۱۹ میلادی در تاریخ ۲۴ و ۲۵ ماه می (مصادف با ۳ و ۴ خرداد ماه) در کنار ساحل اصلی پاتایا برگزار می‌شود.

هندوستان، مناظر طبیعی باورنکردنیی دارد و بهترین جا برای تماشای برخی از این مناظر، پارک ملی جاتایو (Jatayu Earth’s Center) در کِرالا است. این پارک طبیعی، که از اواخر سال ۲۰۱۷ باز شده، در واقع یک مشارکت مخاطره‌آمیز بین واحد گردشگری شهر و راجیو آنچال (کارگردان و مجسمه‌ساز) به حساب می‌آید و از همان زمان هم برای کسب شهرت، ادعای سنگینی داشته است؛ اینکه پارک ملی جاتایو، جایگاه بزرگ‌ترین مجسمه پرنده دنیاست.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از مرمت قلعه بدلبو که یکی از قلاع تاریخی ارومیه است، خبر داد. جلیل جباری اظهار کرد: یکی از اولویت های مرمتی این اداره کل در سال ۹۸ مرمت قلعه بدلبوی ارومیه واقع در روستایی به همین نام است که کار مرمت آن از حدود یک ماه پیش شروع شده است.

در سفرنامه قبل با عنوان “سفر به روستای گلگون ایران، ابیانه” با من و همسرم در سفر به این روستای زیبا همراه شدید، در ادامه به کاشان سفر کردیم تا زیبایی های این شهر رو به قاب تصویر بکشیم.

گرچه شنیدن داستان‌هایی در رابطه با افرادی که به‌تنهایی و دور از اجتماع و در انزوا زندگی می‌کنند مرسوم نیست، اما هر زمان که نمونه‌ای از این داستان‌ها گزارش می‌شوند مردم را هیجان‌زده و مجذوب می‌کنند. چنین مفهومی از زندگی برای اکثریت ما غریبه است. هنگامی‌که خبر راهبه‌ای که به‌تنهایی در بالای یک‌تخته‌سنگ غول‌پیکر در گرجستان زندگی می‌کند در همه‌جا پخش شد این مفهوم از زندگی برای مردم آشناتر شد.